Stipendiater 2021

Vid 2021 års stipendieutdelning får 143 låtskrivare, kompositörer och textförfattare dela på fyra miljoner kronor.

Varje år sedan 1925 delar Stim ut stipendier till upphovspersoner som skapar musik av hög konstnärlig kvalitet. Målet med stipendierna är att stärka det svenska musiklivet och ge förutsättningar för en stor musikalisk mångfald och återväxt. Läs mer om Stimstipendium 2021 här.

Här är listan på samtliga mottagare av Stimstipendium 2021:

Förnamn Efternamn Bostadsort Har anknytning till
Steinar Aadnekvam Norsborg Botkyrka
Kasper Agnas Vallentuna Stockholm
Sara Ajnnak Gargnäs Gargnäs
Nadin Al-Khalidi Malmö Malmö
Maja Alderin Francis Enskede Ängelholm
Jakob Algesten Umeå Umeå
Tina Andersson Hovås Göteborg
Ellen Arkbro Bromma Sundbyberg
Jonas Asker-Efverström Stockholm Luleå
Tuulikki Bartosik Sundbyberg Estland
Adrian Bellan Hässleholm Hässleholm
Daniel Bengtson Årsta Stockholm
Johnny Bennett Göteborg Angered
Sammy Bennett Handen Göteborg
Johannes Bergmark Skarpnäck Göteborg
Anja Bigrell Stavsnäs Stavsnäs
Lisa Björänge Enskede Gård Sandviken
Clara Blom Christensen Stockholm Göteborg
Alice Boman Johanneshov Malmö
Stefan Brisland Ferner Stockholm Sundsvall
Lisa Brolander Stockholm Borlänge
Magnus Broo Vällingby Västervik
Alexander Brott Stockholm Stockholm
Wilhelm Börjesson Stockholm Barsebäck
Oskar Carls Bagarmossen Uppsala
Adéle Cechal Stockholm Stockholm
Graciela Chin A Loi Bandhagen Bandhagen
Lamine Cissokho Vassmolösa Kalmar
Maher Cissoko Lund Ziguinchor, Senegal
Amanda Cygnaeus Stockholm Stockholm
John Dahlbäck Ingarö Ingarö
Sebastian Daniel Stockholm Stockholm
Jason Diakité Stockholm Lund
Petrus Dillner Älvkarleby Älvkarleby
Cecilia Efraimsson Saltsjö-Duvnäs Stockholm
Christofer Elgh Årsta Åmål
Merve Erez Lerum Istanbul
Anders Eriksson Johanneshov Västerås
Mats Erlandsson Stockholm Örebro
Örjan Fahlström Solna Solna
Lei Feng Johansson Nödinge Nödinge
Adam Forkelid Segeltorp Vallentuna
Karl Frid Stockholm Stockholm
Casper Frisk Laholm Trelleborg
Charlie Frostenson Brolund Johanneshov Stockholm
Isabelle Gbotto Carlsson Johanneshov Stockholm
Håkan Glänte Västra Frölunda Alingsås
Irya Gmeyner Stockholm Delsbo
Myra Granberg Saltsjö-Boo Stockholm
Rosalie Grankull Göteborg Umeå
Mattis Grusell Malmö Kalmar
Rosanna Gunnarsson Värmdö Värmdö
Rigmor Gustafsson Stockholm Stockholm
Alessandra Günthardt Stockholm Viken, Höganäs kommun
Annika Hammer Delsbo Uppsala
Jerker Hansers Arbrå Arbrå
Simon Hassle Katrineholm Stockholm
Petrus Havrell Göteborg Göteborg
Maria Hazell Täby Vaxholm
Thomas Hedlund Umeå Umeå
Isak Hedtjärn Stockholm Stockholm
Stina Hellberg Agback Uppsala Gävle
Johannes Hellman Sollentuna Stockholm
Merit Hemmingsson Visby Visby
Anders Hillborg Stockholm Stockholm
Christoffer Håård Oslo Jönköping
Henrik Höckert Hägersten Stockholm
Klas Hörngren Göteborg Säffle
Erik Hörstedt Umeå Ubmeje
Madeleine Isaksson Chatenay-Malabry Stockholm
Johanna Jakobsson Malmö Malmö
Lars-Göran Jansson Ljungskile Örebro
Fatima Jelassi Meijer Stockholm Farsta
Jasmina Jelassi Meijer Hägersten Stockholm
Gustav Jennefors Stockholm Norrköping
Benjamin Johansson Stockholm Örnsköldsvik
Mikael Jonasson Klangestam Gnesta Stockholm
Daniel Karlsson Bagarmossen Bagarmossen
Julia Karlsson Stockholm Vimmerby
Adele Kosman Skärholmen Stockholm
Oliver Krieg Bromma Örebro
Robert Lamu Norrköping Norrköping
Philip Larsson Sundbyberg Karlstad
Louise Lennartsson Stockholm Göteborg
Elsa Levahn Bromma Stockholm
Ludwig Lindell Årsta Linköping
Maja Linderoth Oslo Göteborg
Sebastian Lundberg Varberg Varberg
Oliver Lundström Stockholm Vasa, Finland
Joel Malka Stockholm Hisings Backa
Aaron Mandelmann Malmö Simrishamn
Linnéa Martinsson Stockholm Munkbysjön
Erik Melin Johanneshov Stockholm
Julia Milläng Dalarö Dalarö
Lina Mohammed Samir Nyköping Nyköping
Pablo Munoz Munoz Stockholm Stockholm
Sebastian Murphy Stockholm San Francisco
Jacob Mühlrad Stockholm Stockholm
Sandra Nagano Göteborg Göteborg
Ivo Nilsson Stockholm Stockholm
Julia Nilsson Årsta Nacka
Amanda Nilsson Ginsburg Årsta Stockholm
Emma Nordenstam Hägersten Gagnef
Jesper Nordin Hägersten Stockholm
Ylva Nyberg Bentancor Stockholm Stockholm
Mattias Perez Karlstad Karlstad
Mattias Petersson Saltsjö-Boo Glömminge
Sirintip Phasuk Göteborg Bangkok
Ylva Quiroga Arkvik Enskede Gård Enskede Gård
Jens Resch Thomason Stockholm Stockholm
Esther Ribbstedt Österman Stockholm Mariestad
Sarah Riedel Stockholm Stockholm
Julia Ringdahl Stockholm Staffanstorp
Rebecka Rolfart Hägersten Nacka
Canan Rosén Bromma Bromma
Anton Rundberg Stockholm Lidköping
Lisa Rydberg Gävle Stockholm
David Rödin Bandhagen Brunflo
Gabriel Rödin Bandhagen Östersund
Jasmine Sahlén Göteborg Göteborg
Marie Samuelsson Stockholm Stockholm och Gotland
Albert Schnelzer Spånga Karlstad
Frida Selander Noraström Umeå
Carl Silvergran Johanneshov Stockholm
Anders Stenberg Stockholm Umeå
Lisa Stenberg Nacka Strand Luleå
Peder Stenberg Umeå Umeå
Benjamin Stern Malmö Malmö
Vanilla Stillefors Stockholm Stockholm
Staffan Storm Malmö Karlskrona
Julia Strzalek Stockholm Stockholm
Fredrik Sundberg Sandviken Sandviken
Johan Svensson Sävedalen Vimmerby
Simon Söfelde Malmö Göteborg
Daniela Sörensen Stockholm Stockholm
Felicia Takman Stockholm Stockholm
Linnéa Talp Solna Vänersborg
Max Thulin Stockholm Malmö
Alexandra Thysell Shanahan Skärholmen Skärholmen
Christopher-Ninja Tjernström Hägersten Örebro
Jenny Wilson Hägersten Hägersten
Magnus Zetterlund Falun Falun
Andreas Åhlin Skärblacka Norrköping


 

Från ansökan till Stimstipendium
Så går det till när stipendiaterna utses