Stipendiater 2019

Vid 2019 års stipendieutdelning får 132 upphovspersoner dela på 4 000 000 kronor.

Aldrig förr har så många musikskapare sökt stipendier från Stim, hela 2 216 personer har skickat in en ansökan. Stipendierna går till en bred skara mottagare, från 20-åringar till 60-åringar, och inom en lång rad olika genrer. Läs mer om 2019 års stipendium här. 

Här är listan på samtliga mottagare av Stimstipendium 2019.

Förnamn Efternamn Bostadsort Har anknytning till
Anna Ahnlund Nacka Björnlunda
Peter Alexandersson Älvsjö Norrköping
Karolina Almgren Malmö Göteborg
Klara Andersson Göteborg Halmstad
Tomas Andersson Stockholm Stockholm
Fanny Arnesson Stockholm Stockholm
Viktor Axberg Uppsala Uppsala
Carin Bartosch Edström Stocksund Malmö och Rom
Magnus Beischer Varberg Varberg
Nils Berg Stockholm Göteborg
Ellen Berg Tollbom Älvsjö Malmö
Iris Bergcrantz Malmö Malmö
Henrik Berggren Västra Frölunda Göteborg
Ella Bergström Göteborg Linköping
Ansgar Beste Brastad Malmö
Magnus Birgersson Göteborg Anderstorp
Mattias Björkas Bandhagen Vasa, Finland
Linnea Björn Avesta Skärholmen
Lisa Björänge Enskede Gård Sandviken
Nils Blomster Göteborg Göteborg, Uppsala
Ane Brunvoll Stockholm Stockholm 
Edo Bumba Västra Frölunda Västra Frölunda
Malin Bång Bandhagen Bandhagen
Kristin Carpenter Värmdö Stockholm
Niklas Carson Mattsson Bålsta Bålsta
Alessandro Cavazza Enskede Stockholm
Jörgen Dafgård Malmö Sundsvall 
Oscar Danielson Bromma Stockholm
Andre De Lange Skarpnäck Cape Town South Africa
Lova Drevstam Hägersten Stockholm
Anton Dromberg Stockholm Spånga
Zacharias Ehnvall Alunda Alunda
Emeli Ek Malmö Helsingborg
Skander El Hajjam Göteborg Göteborg
Ludvig Evers Lidingö Lidingö
Rami Fekri Göteborg Monsoura, Egypt
Marta Forsberg Märsta Härnösand
Karl Frid Stockholm Nacka
Anna Frost Billdal Göteborg
Victor Furbacken Göteborg Göteborg
Thibo Girardon Ystad Ystad
Irya Gmeyner Johanneshov Delsbo
Lisa Grotherus Hägersten Uppsala 
Mattis Grusell Malmö Kalmar
Rosanna Gunnarsson Värmdö Värmdö
Alessandra Gunthardt Stockholm Viken, Höganäs
Jonatan Gusmark Stockholm Göteborg
Linus Hasselberg Bandhagen Sörfjärden, Nordanstig
Sten Hellström Borrby Sheffield, UK
Petra Hessel Göteborg Göteborg
Jenny Hettne Årsta Göteborg
Maja Heurling Hägersten Östersund 
Mats Holmquist Lidingö Lidingö
Kevin Högdahl Stockholm Stockholm
Madeleine Isaksson Utomlands Stockholm
Anna Jalkeus Utomlands Tyresö
Anton Johansson Utomlands Mariehamn
Carl-Otto Johansson Kalmar Kalmar
Anders Jormin Nösund Göteborg
Goran Kajfes Stockholm Stockholm
Fabian Kallerdahl Göteborg Göteborg
Daniel Karlsson Stockholm Stockholm
Daniel Karlsson Runmarö Kristinehamn
Mikael Karlsson Utomlands Halmstad
Peter Knudsen Hägersten Östersund
Adele Kosman Hägersten Hägersten
Linnea Kristel Stockholm Stockholm
Stina Künstlicher Malmö Växjö
Elin Larsson Forkelid Segeltorp Jönköping
Mats Larsson Gothe Stockholm Arvika och Torsby
Anna-Lena Laurin Bergcrantz Malmö Halmstad 
Zakarias Lekberg Luleå Luleå
Louise Lennartsson Johanneshov Göteborg
Moa Lenngren Skövde Skövde
Nicklas Lif Enskede Sala
Henric Liljesand Torslanda Torslanda
Maria Lithell-Flyg Stockholm Stockholm
Sofie Livebrant Stockholm Stockholm
Anna Lundkvist Vänersborg Stockholm
Henrik Lörstad Hägersten Lund
Kali Malone Stockholm Stockholm
Mia Marin Göteborg Gunnarskog
Petra Mases Falun Falun
Tebogo Monnakgotla Stockholm Uppsala
Ale Möller Stockholm Falun
Albin Nedler Stockholm Stockholm
Julia Nilsson Årsta Nacka
Amanda Nilsson Ginsburg Stockholm Stockholm
Hampus Noren Bandhagen Örebro
Hans Olding Hägersten Huddinge
Åke Olofsson Mölndal Mölndal
Sara Parkman Hägersten Härnösand
Åke Parmerud Göteborg Göteborg
Josefina Paulsson Salbohed Sala
Britta Persson Bagarmossen Vattholma
Mattias Petersson Saltsjö-Boo Saltsjö-Boo
Ylva Quiroga Arkvik Enskede Gård Uppsala
Sibel Redzep Stockholm Radovis, Makedonien och Kristianstad
Daniel Rosenqvist Huddinge Huddinge, Visby, Tokyo
Sara Ryan Göteborg Göteborg
Elina Ryd Göteborg Göteborg, Jönköping
Erik Rydvall Bagarmossen Umeå
Lisen Rylander Löve Göteborg Göteborg
Naoko Sakata Göteborg Göteborg
Lovisa Samuelsson Stockholm Örebro, Alingsås, Göteborg
Göte Sersam Malmö Lövestad
Ranj Shams Al Deen Younis Solna Solna
Patric Simmerud Bandhagen Stockholm
Martin Sjöstedt Stockholm Stockholm
Susanne Skog Stockholm Stockholm
Maria Smith Stockholm Stockholm
Nicklas Stenemo Stockholm Växjö
Martin Stilling Stockholm Mariefred
Staffan Storm Malmö Karlskrona
Emil Svanängen Solna Jönköping, Alingsås
Kristofer Svensson Sollentuna Åkersberga
Robert Svärd Göteborg Göteborg
Jonas Söderman Bohlin Stockholm Stockholm
Katarina Testad Falun Insjön, Stockholm
Victor Thell Stockholm Stockholm
Karolina Thunberg Göteborg Karlstad
Alexander Tidebrink Stomberg Stockholm Ulricehamn
Daniel Tjäder Säfström Bagarmossen Stockholm
Klas Torstensson Utomlands Gamleby
Sarah Vegna Kungsör Karlskrona, Stockholm, Malmö
Marcus Wrangö Bagarmossen Stockholm
Olof Wärendh Rylander Uppsala Uppsala
Etta Zelmani Stockholm Stockholm
Alexander Zethson Stockholm Karlstad
Djuro Zivkovic Hägersten Stockholm
Selen Özan Täby Täby

Tags