Nyhet - 1 dec 2022

Stims Platinagitarr 2022 går till Salem Al Fakir

Foto: Melina Hägglund
Salem Al Fakir med platinagitarren

Låtskrivaren och artisten Salem Al Fakir tilldelas Stims utmärkelse Platinagitarren 2022, för ett förstklassigt musikskapande i en stor bredd av genrer, som nått mycket stora framgångar både internationellt och i Sverige. Gitarren delades ut vid en ceremoni i Stim Music Room i Stockholm på onsdagskvällen.

– Jag är superglad och jättehedrad – och genuint nyfiken på hur den känns att spela på. Den får följa med till studion imorgon, säger Salem Al Fakir.

Årets mottagare av Platinagitarren föddes 1981 och hade en uppväxt genomsyrad av musik – han var tre år när han började spela piano, och fyra när han plockade upp fiolen. 2007 släppte Salem sitt första album som direkt gick upp till toppen av försäljningslistan, och han belönades året efter med hela fyra Grammisar. 2010 nådde han ut i varenda stad, by och vägkorsning i hela landet när han kom tvåa i Melodifestivalen med ”Keep on walking”.

Idag skriver Salem Al Fakir främst åt andra artister och har etablerat sig som en av Sveriges största musikskapare. Han har skrivit låtar åt världsstjärnor som MadonnaKanye West, och Lady Gaga, och svenska storheter som Avicii, Veronica MaggioMiss LiAxwell & Ingrosso, GhostSeinabo Sey och Robyn. ”More than you know” med Axwell & Ingrosso, och ”Waiting For Love” med Avicii har båda spelats över en miljard gånger på Spotify.

– Salem Al Fakir är en låtskrivare av sorten som skapar tankar i stil med: "Oj, hur mycket har han hunnit med egentligen? Har han arbetat med den också, och den...!". Dessutom i så vitt skilda genrer. Spännvidden från Madonna till Ghost säger det mesta. Salem är det svenska låtskrivandets fascinerande skickliga kameleont, säger Lars Nylin, medlem i juryn.

Lyssna på Salem Al Fakirs låtar på Spotify >

Juryns motivering

”Gemensamt för låtskrivare som lyckas vara relevanta årtionde efter årtionde är nyfikenheten på olika genrer och uttryck och förmågan att både förvalta och förnya dem. Årets mottagare av Platinagitarren är ett klockrent exempel på detta.  Salem Al Fakir har kallas underbarn och turnerade Sverige och Ryssland som violinist redan som 13-åring. Därefter valde han en annan musikalisk bana och har som soloartist belönats med flera Grammisar och slutat tvåa i Melodifestivalen, varpå han blivit en av Sveriges absolut mest framgångsrika låtskrivare såväl nationellt som internationellt: på egen hand och i sitt samarbete med tidigare Platinagitarrvinnaren Vincent Pontare. Avicii, Robyn, Madonna, Veronica Maggio och Axwell Ingrosso är bara några som haft namnet Salem Al Fakir bland credits. Att Salem Al Fakir under det senaste året spelat en avgörande roll på såväl Agnes discodoftande album Magic Still Exist, som hårdrocksbandet Ghosts Billboard-tvåa Impera, är bara ännu ett bevis på hans musikaliska omfång.” Juryn för Platinagitarren 2022 består av Christel Valsinger och Lars Nylin från tidningen Musikindustrin, och Ida Staxenius och Patrik Sventelius från Stim.

Läs också