Sveriges mest spelade kvinnor

2011-03-07
I samband med Internationella kvinnnodagen 8 mars presenterar vi en lista över de av Stims kvinnliga medlemmar vars musik spelas mest. Toppar listan gör ständigt aktuella Robyn, som nu står på randen till sitt andra stora internationella genombrott – 15 år efter sin stora USA-hit Show Me Love.

- Omkring 20 procent av Stims medlemmar är kvinnor. Med förebilder som de som finns på listan hoppas och tror vi att antalet kvinnliga medlemmar kommer att öka under de kommande åren, säger Susanne Bodin, chef för Stims kommunikationsavdelning.

1. Robyn
Popkulturikon. Största hit 2010: Dancing on My Own.

2. Nina Woodford
Med London som bas har Woodford vunnit respekt i den internationella popvärlden med låtar till Sophie Ellis Bextor, Jamelia och Sugababes.

3. Agnes Carlsson
Några år efter vinsten i Idol exploderade Agnes karriär med superhiten Release Me. Vänersborgs främsta bidrag till popvärlden har förstås själv varit med och skrivit den.

4. Melissa Horn
23-åriga Melissa skriver all sin musik och text själv. Efter bara två album har hon etablerats sig som en av våra mest folkkära artister.

5. Nina Persson
Ständigt aktuell sedan genombrottet med Cardigans - på senare år med A Camp. Fick stor uppmärksamhet kring Justin Biebers version av Love Fool.

6. Ida Engberg

Engberg är ett tydligt exempel på det nya fenomenet dj/låtskrivare/producent. Debutsingeln Disco Volante har legat högt på listorna i Belgien och Tyskland, och öppnat dörrar över hela världen för Ida Engbergs musik.

7. Sophia Somajo
Hon är mest känd som artist och har gett ut albumet Laptop Diaries.

8. Anna Ternheim
Sedan debuten 2004 har hon gått från klarhet till klarhet. Höga placeringar på Trackslistan har blandats med Grammisar och utlandsturnéer.

9. Amanda Jenssen
Genom att hålla hårt på integriteten och konsekvent ”göra sin grej” har Jenssen vunnit respekt. Nästa steg i karriären blir det internationella genombrottet.

10. Karin Dreijer
Förutom i egna projekt som The Knife och Fever Ray har hennes musik spelats in av storheter som Robyn och Röyksopp. Hennes Heartbeats blev en internationell hit i José González version.

Källa: Stim

För ytterligare information, kontakta:

Susanne Bodin, kommunikationschef Stim
direkt: 08-783 88 18
mobil: 070-224 70 53
e-post: susanne.bodin@stim.se

Peo Thyrén, Informatör
direkt: 08-783 89 63
mobil: 073-386 74 78
e-post: peo.thyren@stim.se

Se till att du inte missar något av våra pressmeddelanden! Anmäl dig som prenumerant på www.stim.se/prenumerera
Bookmark and Share