Ipred - Sanktionsdirektivet
Musikskaparnas organisation Stim stöder Ipred. Det behövs en tydlig lagstiftning för att skydda upphovsrätten. Samtidigt påpekar Stim att utvecklingen av nya affärsmodeller är en stor del av lösningen på problemet med illegal fildelning.
Stim stöder lagen, men anser att en ensidig satsning på kontroller inte är ett hållbart svar på de utmaningar som utvecklingen skapar. I stället förespråkar Stim att det utvecklas nya affärsmodeller för aktiv musikanvändning på nätet. Ipred skapar förutsättningar för en utveckling som både tar tillvara på internets möjligheter och musikskaparnas rätt till ersättning för sitt arbete.
Stim ser framförallt Ipred som en möjlighet stoppa dem som storskaligt profiterar på andras skapande och som står för en närmast industriell illegal uppladdning av musik på nätet. Det handlar om en liten minoritet i det stora fildelarkollektivet. Men det går inte att kriminalisera en hel ungdomsgeneration och Ipred handlar inte heller om att stoppa teknikutvecklingen, som några av dess kritiker gjort gällande.
Läs frågor & svar på regeringens webbplats.